Oddziały Szpitalne Poradnie Specjalistyczne ABC Pacjenta Ogłoszenia Zamówienia Publiczne

Listy gratulacyjne i podziękowania
Polityka Jakości
Inwestycje
Zakłady i Centralna Sterylizatornia
Promocja Zdrowia

Jesteś widoczny, jestes bezpieczny !

Dnia 31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 poz. 1137 z późn. zm.) wprowadzająca obowiązek posiadania przez pieszych elementów odblaskowych. Niezależnie od wieku piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym muszą używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że korzystają z drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub z chodnika.

Pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny z odległości 20 metrów. Natomiast korzystanie z elementów odblaskowych pozwala dostrzec pieszego już z odległości co najmniej 150 metrów. Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać i o jakich wymiarach ma być obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze jest to, aby spełniał swoją funkcję i był widoczny. Policjanci apelują o stosowanie tych elementów do pieszych i rowerzystów. Sprawią one, że ich posiadacze będą dla kierowców widoczni, a co się z tym wiąże - będą na drodze bezpieczni.

W związku z powyższym Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczął akcję - "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny".