WARTOŚĆ ZADANIA 2 443 250,65 PLN

OKRES REALIZACJI: 2018r.

INWESTYCJA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA PRZY POMOCY DOTACJI CELOWEJ Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

ZAKRES RZECZOWY:

biometr medyczny, aparat do znieczulania, ktg, usg, defibrylatory, gastroskop, kardiomonitory, koherentny tomograf optyczny z angiografią, łóżka specjalistyczne, monitor nerwów, stacja diagnostyczna tomografu komputerowego, stół operacyjny, stół operacyjny okulistyczny, videoencefalograf, zestawy Holtera, zgrzewarka, chłodziarka-zamrażarka, myjnia ultradźwiękowa.

Przedmiotem inwestycji jest zakup sprzętu medycznego dla różnych oddziałów szpitalnych.

Wśród zakupionych pozycji sprzętu są urządzenia medyczne dla Oddziału Okulistycznego, takie jak biometr medyczny do obliczania wszczepu soczewki do operacji zaćmy, stół operacyjny okulistyczny z fotelem dla operatora, koherentny tomograf optyczny z angiografią - do wykonywania procedur okulistycznych – np. witrektomii. Tego typu zabiegi są dla dużej grupy pacjentów leczonych z powodu retinopatii cukrzycowej, odwarstwień siatkówki, zmian zwyrodnieniowych plamki jedyną „deską ratunku”. Obecnie czas oczekiwania pacjentów z naszego rejonu na tego typu procedury w klinikach specjalistycznych wynosi do kilkunastu miesięcy. W wyniku realizacji zadania nastąpi skrócenie czasu oczekiwania na zabieg i w znaczący sposób poprawi rokowanie. Mikrochirurgia okulistyczna trwająca ok. 3 godzin wymaga odpowiedniego ułożenia pacjenta i odpowiedniej pozycji operatora. Stąd była potrzeba również zakupienia stołu operacyjnego do mikrochirurgii okulistycznej i fotela dla operatora. Od 1 lipca br. rozszerza się oferta NFZ o możliwość wszczepiania soczewek korygujących astygmatyzm - do wykonywania tych procedur potrzebne jest precyzyjne urządzenie do pomiaru soczewek, jakim jest biometr medyczny do obliczania wszczepu soczewek do operacji zaćmy.

Sprzęt medyczny jest niezbędny dla spełnienia wymogów umów zawartych z NFZ na realizację świadczeń zdrowotnych. Potrzeba jego posiadania wynika również z faktu włączenia SSzW w Ciechanowie od 1 października 2017r. do III podstawowego szpitalnego systemu zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Ponadto zostały utworzone w oddziałach szpitalnych sale intensywnego nadzoru, które wymagają także odpowiedniego wyposażenia: m.in. kardiomonitory, łóżka specjalistyczne, ktg, usg, defibrylatory z kardiowersją.

Pozostałe wyposażenie w ramach niniejszego zadania to: łóżka specjalistyczne, w tym dla bariatrii, stół operacyjny do 400 kg przystosowany do uchwytów podtrzymujących stopy z pozycją Fowlera (dla bariatrii) z systemem przekładania pacjenta, aparat do znieczulania, gastroskop, monitor nerwów C2, video-elektroencefalograf, zestaw Holtera ciśnieniowego, zestaw Holtera EKG, stacja diagnostyczna dla tomografu komputerowego, zgrzewarka.