Stało się!

Dziś, w Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie wprowadziliśmy nowy standard – laparoskopowe leczenie raka gruczołu krokowego.

Zabieg został wykonany przez doświadczony zespół specjalistów pracujących na co dzień w podwarszawskiej Klinice Urologii w składzie: dr Mariusz Ciemerych, dr Szymon Kawecki, dr Artur Pakuszewski.

Dzisiejsza operacja polegała na laparoskopowym wycięciu gruczołu krokowego u chorego na nowotwór. Poprzez niewielkie pięciomilimetrowe nacięcia w skórze do jamy brzusznej pacjenta wprowadzono cienkie instrumenty, za pomocą których lekarze przeprowadzili zabieg z zewnątrz, obserwując jego przebieg na ekranie monitora.

Prostatektomia laparoskopowa to jednak nie wszystko. Standardowymi procedurami w Szpitalu staną się również: cystektomia laparoskopowa (wycięcie pęcherza moczowego z rekonstrukcją dróg moczowych) u pacjentów z rakiem pęcherza. W dalszym ciągu kontynuowane będą operacje laparoskopowe górnych jak i dolnych dróg moczowych (nefrektomia, nefroureterektomia, operacje naprawcze moczowodów itp.)