17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Ma on na celu zwiększenie świadomość społeczeństwa nt. przedwczesnych porodów i problemów dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodzin.

Około 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie każdego roku. W Polsce liczba wcześniaków urodzonych każdego roku to około 26 tysięcy.

Symbolem obchodów jest  tzw. socks line, czyli ekspozycja 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza, co symbolizuje iż jedno na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie.

Na całym świecie w tym dniu, na kolor fioletowy, podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca.  Kolor fioletowy jest identyfikowany  z delikatnością i wyjątkowością.

17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także zwracać uwagę na szereg problemów, z jakimi muszą się zmierzyć. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, jakie są tego konsekwencje. Noworodki urodzone przedwcześnie wykazują większą zachorowalność i  większe prawdopodobieństwo długotrwałych następstw i utrzymujących się problemów medycznych niż noworodki donoszone. Współczesne standardy intensywnej opieki neonatologicznej pozwalają utrzymywać przy życiu coraz więcej wcześniaków.

W tym roku Oddział Neonatologiczny Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, po raz pierwszy, przyłączy się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. W Oddziale Neonatologicznym zawisną symbolizujące akcję dziecięce skarpetki.

18 listopada zapraszamy  rodziców małych dzieci, kobiety w ciąży i planujące ciążę na spotkanie edukacyjne pod hasłem „BEZPIECZNY  MALUCH”. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej szpitala.

W trakcie warsztatów, rodzice będą mogli wysłuchać prelekcji na temat karmienia piersią. Dowiedzą się jak udzielać pierwszej pomocy niemowlakom oraz jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku samochodowym.

W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie rodzi się średnio 1000 noworodków rocznie. Wśród tej liczby znajdują się dzieci urodzone przedwcześnie.

Po urodzeniu każdego noworodka klasyfikujemy na podstawie :

1.wieku płodowego:

- noworodek donoszony to taki, który urodził się z ciąży trwającej od 37 do 41 tygodnia

ciąży,

- noworodek przedwcześnie urodzony pochodzi z ciąży trwającej od 32 do 37 tygodnia

ciąży.

1. urodzeniowej masy ciała:

- makrosomia to masa ciała powyżej 4000 g.

- prawidłowa masa ciała to 2500g do 3999 g,

- niska urodzeniowa masa ciała poniżej 2500 g,

- bardzo niska urodzeniowa masa ciała poniżej 1500 g,

- skrajnie niska  urodzeniowa masa ciała poniżej 750 g.

LICZBA WCZEŚNIAKÓW URODZONYCH W CIECHANOWSKIM SZPITALU

Ilość porodów