W listopadzie br., w Pododdziale Urologii Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, pierwszy raz wykonano laparoskopową resekcję guza nerki – (NSS lap - laparoscopic nephron sparing surgery)

Operacja ta, polegała na laparoskopowym wycięciu guza nerki u chorego na raka. Poprzez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia w skórze, do jamy brzusznej pacjenta wprowadzono cienkie instrumenty, za pomocą których lekarze usunęli zmianę nowotworową pozostawiając zdrowy miąższ nerkowy.

Dzięki tego typu operacjom, czas pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencja zostają skrócone do minimum.

Należy jednak pamiętać, że takie zabiegi są dedykowane do małych guzów (cT1). W przypadku większych zmian - w dalszym ciągu - postępowaniem z wyboru są operacje klasyczne.

Operacja wykonana została przez doświadczony zespół urologów w składzie: dr Mariusz Ciemerych i dr Szymon Kawecki

Zdjęcie 1 - guz nerki prawej w chwili resekcji

Zdjęcie 2 - badanie TK - widoczny guz nerki prawej śr. około 30 mm