Oddział Położniczo – Ginekologiczny posiada II stopień referencji. Dysponuje 36 łóżkami, wykwalifikowaną kadrą i sprzętem umożliwiającym diagnostykę i leczenie w schorzeniach ginekologicznych, patologii ciąży, onkologii ginekologicznej i położnictwie.
Oddział Położniczo-Ginekologicznego w Ciechanowie to miejsce, w którym zdrowie kobiety stawiane jest na pierwszym miejscu.
Działalność Odcinka Ginekologicznego skupiona jest na leczeniu chorób zlokalizowanych w obrębie narządu rodnego, zarówno łagodnych, jak i nowotworowych.
W ramach pobytu realizowane są procedury:
- Endoskopowe (histeroskopia) w przypadku nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, zmian w obrębie jamy macicy lub diagnostyki niepłodności;
- Biopsje (szyjki, sromu, błony śluzowej macicy) celem postawienia rozpoznania i ewentualnej kwalifikacji do dalszego leczenia zachowawczego lub operacyjnego;
- Konizacje szyjki macicy w przypadku patologii szyjki macicy.
Niekiedy wskazane jest dalsze leczenie operacyjne. W ramach działalności Pododdziału pacjentka objęta jest opieką przez wykwalifikowany personel w trakcie okresu okołooperacyjnego i po jego zakończeniu podczas wizyt kontrolnych w przyszpitalnej Poradni Specjalistycznej.
Leczenie operacyjne obejmuje choroby nienowotworowe narządu rodnego oraz onkologiczne. Kwalifikacja co do zakresu i rozległości zabiegu odbywa się w obecności Pacjentki i specjalisty z ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii.
Dzięki dostępności do nowoczesnego sprzętu endoskopowego procedury mogą być realizowane w sposób małoinwazyjny. Pozwala to na szybszą rekonwalescencję, krótszy pobyt w szpitalu i mniejsze uszkodzenia skóry.
Zakres leczenia operacyjnego obejmuje:
- radykalne operacje z powodu raka trzonu macicy, raka jajnika, raka szyjki macicy w zakresie chirurgii otwartej lub endoskopowej (laparoskopowej)
- mięśniaki macicy – wyłuszczenie mięśniaków lub wycięcie macicy metodą otwartą lub endoskopowo (laparoskopowo)
- guzy jajnika – wyłuszczenie guza lub wycięcie jajnika/jajowodu metodą otwartą lub endoskopowo (laparoskopowo)
- dysplazje szyjki macicy – zakres leczenia dostosowany indywidualnie do Pacjentki
W Odcinku Patologii Ciąży zapewniamy pobyt w dwu- i trzyosobowych salach pod troskliwą i profesjonalną opieką personelu medycznego.
W obrębie Traktu Porodowego funkcjonuje sala operacyjna cięć cesarskich oraz cztery jednoosobowe, klimatyzowane sale porodowe, w których mogą się odbywać porody rodzinne. Podczas porodu proponujemy pacjentkom utrzymanie aktywności fizycznej i przyjmowanie pozycji zmniejszających odczucia bólowe, w szczególności: spacer, kołysanie się, przyjmowanie pozycji kucznej lub pozycji wertykalnych z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych takich jak gumowa piłka, worek sako, drabinki i materace gimnastyczne. Ponadto zachęcamy do stosowania technik oddechowych, masażu, relaksacyjnej kąpieli pod prysznicem. Dostępny jest także gaz znieczulający. Bezpośrednio po urodzeniu umożliwiamy dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry”, który trwa co najmniej dwie godziny po porodzie (jeśli nie występują przeciwwskazania zdrowotne) i pomagamy w inicjacji karmienia.
W Odcinku Położnictwa zapewniamy pobyt w dwuosobowych salach z łazienką i stanowiskiem do pielęgnacji noworodka. Matki przebywają razem z dziećmi na sali od porodu do wypisu (system rooming – in). Ułatwia to i wspomaga proces karmienia piersią.
Nasz Oddział promuje i wspiera karmienie piersią, stwarzając warunki, aby każda kobieta, która chce karmić swoje dziecko piersią otrzymała pomoc i wsparcie personelu medycznego nie tylko w trakcie hospitalizacji, ale również po powrocie do domu.
W oddziale jest zatrudniony Certyfikowany Doradca laktacyjny.
Porad laktacyjnych udzielamy zarówno telefonicznie (tel. 23 673 04 09 lub 23 673 05 70), jak i w Poradni Laktacyjnej (po wcześniejszym uzgodnieniu tel. 23 673 05 70).
Od 2012 roku przy Oddziale funkcjonuje Szkoła Rodzenia przygotowująca przyszłych rodziców do świadomego przebycia ciąży i porodu, karmienia piersią i pielęgnacji noworodka. Zajęcia w Szkole Rodzenia są bezpłatne – dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Ciechanowskiego . Zapisy prowadzą położne: Ewa Rogozińska tel.795 576 984 i Anna Karwowska tel. 501 730 935.
Podległe Poradnie Specjalistyczne:
- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza
- Poradnia Endokrynologiczno-Ginekologiczna
- Poradnia Chorób Sutka
- Poradnia Laktacyjna
Przyznane nagrody, wyróżnienia, tytuły to m.in.:
- „Złoty Bocian” - nagroda redakcji miesięcznika” Twoje Dziecko” przyznana w 1994 roku za stworzenie warunków godnego przychodzenia na świat
- „Rodzić po ludzku” - nagroda przyznana w 1994 roku jako uznanie naszych działań prowadzonych w celu poprawy poziomu opieki okołoporodowej
- „Szpital Przyjazny Dziecku” - tytuł przyznany w 1994 roku za wypełnianie „10 kroków do udanego karmienia piersią” i utrzymany po reocenie w 2006, 2015 i 2019 roku.
- Koordynator Oddziału lek. Tomasz Obojski - specjalista ginekolog-położnik
- Położna Oddziałowa mgr Joanna Jabłonowska - specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego
- Dyżurka lekarska (23) 673 03 66
- Trakt porodowy (23) 673 03 12
- Dyżurka położnych -patologia ciąży (23) 673 03 81
- Dyżurka położnych – położnictwo (23) 673 05 70
- Dyżurka położnych – ginekologia (23)673 03 81
- Sekretariat oddziału (23) 673 04 08
- Adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
plan porodu
informacja dla pacjentki i jej bliskich
.